Türkiye’deki taraftarlar Avrupa maçlarında uykusuz kalacak

Yaz saati uygulamasını kalıcı hale getiren Cumhurbaşkanı kararı resmileşti.

Cumhurbaşkanlığı kararı ile yaz saati uygulamasının resmileşmesi, Türkiye’yi Avrupa’da temsil eden takımların taraftarlarını vuracak. Kalıcı hale getirilen ileri saat uygulaması nedeniyle saatlerin geri alınmayacağı Türkiye’deki taraftarlar, neredeyse gece yarısı başlayacak maçları izlemek için uykusuz kalacak. Takımlarının Avrupa maçlarını takip etmek isteyen Türkiye’deki taraftarlar, gece biri bulan saatlerde bitecek maçlar izleyecek.

İleri saat uygulaması kararının yürürlüğe girmesinin ardından Şampiyonlar Ligi’nde 6 Kasım’da Almanya’da oynanacak olan Schalke 04-Galatasaray maçı Türkiye saati ile 23:00’da başlayacak. UEFA Avrupa Ligi’nde mücadele eden Beşiktaş ve Fenerbahçe taraftarları da geç yatacak. 29 Kasım’daki Sarpsborg-Beşiktaş ve ve 13 Aralık’taki Trnava-Fenerbahçe maçları da gece 23:00’da başlayacak.

Karara göre ileri saat uygulaması her sene, yıl boyu sürdürülecek. Buna göre Avrupa’da mücadele eden takımların taraftarları bundan sonra takımlarını izlemek için önümüzdeki yıllarda da geç saatlere kadar bekleyecek. Avrupa’da 28 Ekim tarihinden itibaren ülkeler saatlerini 1’er saat geri alması nedeniyle Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’ndeki maçlar, bu tarihten sonra Türkiye’de 1 saat daha geç başlayacak.