Trabzonspor Basketbol takımında deprem!

2 aylık alacaklarını alamayan yabancı oyunculara maça çıkmadı.

Bugün oynanacak Trabzonspor- Eskisehir basket macı öncesi yabancı oyuncular, yönetime 2 aylık alacaklarının ödenmesini,ödenmezse maça çıkmayacaklarını bildirdiler. Oyunculara önerilen ücretleri kabul etmeyen oyuncular maça çıkmazken yönetim karsı hamle yaparak oyuncuların evleri ve arabalarını kendilerinden geri aldı. Dönüş uçak biletlerini de iptal ederek biletlerini kendilerinin alması gerektiğini bildirdiler. Bu krizin nasıl sonuclanacağı merak konusu. Bazı bilgilere göre yarın bazı oyuncularla görüşme gerçekleşeği söyleniyor.

Vasiliauskas, Eldridge, Harris ve Obekpa’nın geri dönebileceği gelen bilgiler arasında.

Trabzonspor Genel Menajeri Nihat Mala yabancı oyuncuların gereksiz bir işe kalkıştığını belirtip, “Yönetim bir risk aldı ancak büyük bir kulübün duruşunu sergiledi.” dedi.
Sezon başından beri yaşanan sıkıntılar karşısında yönetimin çabalarını oyuncuların yakından bildiklerini ifade eden Mala, “Bütün oyuncuların garanti kontratları var. Gecikmeli de olsa paralarını alacaklar. Ölseler bile bu paralar mirasçılarına ödenir. Durum böyleyken birçok kulüpte olduğu gibi ödemelerin gecikmesini öne sürüp maça çıkmamaları kabul edilebilir bir durum değil.” dedi.
Trabzonspor yönetiminin büyük camia kulübü olarak bir duruş gösterdiğini söyleyen Mala şöyle devam etti:

“Trabzonspor Kulübü bir risk aldı. Bugün itibariyle ligden düşme tehlikemiz sürüyor. Bu bakımdan oyuncuların sözleşmelerinin feshi kararı kulübün ilkeli olduğunu ortaya koyuyor. Bazen büyüklerin diğerleri için kendisini feda etmesi gerekiyor. Diğerleri derken çeşitli nedenlerle ödemeleri geciken kulüpleri kastediyorum. Umarım Trabzon’un bu davranışı diğerleri için de bir örnek teşkil eder”  dedi.

Oyunculardan Caleb Green twitter dan bir taraftar hesabı ile yaptığı görüşmede şu ifadeleri kullandı.

”Biz Trabzonspor’u seviyoruz! Sezon boyunca kötü mali şartlar altında oynadık ve takım için karakter ortaya koyduk. Bu takım basketbol oynamaktan gerçekten keyif aldığı için bu kadar dayandık fakat belli bir noktada tüm takımın mücadelesi için gereken yapılmalı.”

”Herhangi bir kişi, bir iş için evinden çok uzaklara giderse ve kendisine ödemeler konusunda sürekli yalan söylenirse, o kişi sabrını yitirir. Trabzonspor’un iki sezon üst üste ceza almasının bir sebebi var”

”Trabzonspor’u ayakta tutmak için maaşımdan fedâkarlık ettim ve en az 3 kez grevi engelledim.”

“Benim ilgilendiğim tek şey basketbol oynamak ve kazanmak fakat bir noktada benim fedakârlığım kulüp tarafından geri ödenmeli çünkü oyuncular yaşamlarını sürdürebilmek için para kazanmak zorunda.”

“Yaklaşık 2 hafta sonra toplamda 3 maaşım ödenmemiş olacak, 5 maaşımın ödenmemesini mi beklemeliydim? Takım arkadaşlarımın ipotekleri, faturaları, çocukları 2 ay daha mı beklemeliydi?”

“Grevin en önemli kısmı bize 1 aylık maaşlarımızın 3’te 1’i teklif edilmesine rağmen Türk oyunculara hiçbir şey teklif edilmemesiydi… Bu grevi daha çok bizim sahip olduğumuz haklara sahip olmayan Türk oyuncular için yaptık.”

“Sözleşmeleri gereğince onlar hâlâ oynamak zorundalar ve maalesef onların maaş ödemeleri 5 ay geriden geliyor! Tüm içtenliğimle bize teklif edilen 1/3 maaşların onlara ödenmesini umuyorum. Bugün çıktılar, savaştılar ve bunu hak ettiler.”

“Varsın yabancı oyuncular ‘kötü adamlar’ olarak bellensin, nihayetinde herkes için doğru olan olacaksa öyle olsun. En nihayetinde bence bu bir karakter ortaya koymaktır.”