Rıza Çalımbay’dan Hubocan ve Olcay Şahan’a tepki!

Trabzonspor teknik direktörü Rıza Çalımbay maçın ardından yaptığı açıklamalarda oyuncuları Hubocan ve Olcay Şahan'a tepki gösterdi

Trabzonspor teknik direktörü Rıza Çalımbay, Galatasaray mağlubiyetini yayıncı kuruluş mikrofonlarına değerlendirdi.

Sözlerine Hubocan’ın gördüğü sarı kartla başlayan Rıza Çalımbay, ”Hubocan değişikliği hücumda daha etkili olmak amacıyla yaptığımız bir değişiklikti. Hubocan’ın kartı da vardı. Bir kere Hubocan’ın öyle gereksiz bir kart görme hakkı yok, ikinciyi de görebilirdi. Onu garantiye almak için çıkardık. Maçta ilk pozisyona giren bizdik Abdülkadir’in taşıdığı topla. Beni üzen şey iyi giderken kaptırdığımız toplarla yediğimiz goller oldu. Tabii ki baskı yiyeceğimiz belliydi. Galatasaray kendi sahasında taraftarıyla birlikte baskı kuruyor. Kendileri kurmasa bile taraftar kuruyor.” ifadelerini kullandı.

BASIN TOPLANTISI

Galatasaray mağlubiyetini değerlendiren Çalımbay, “Oyuncularımızdan en çok istediğimiz şey çıkarken top kaptırmamalarıydı. Maalesef ilk yarıda bundan bir gol yedik. İkinci yarıda taktik değişikliğini yaptık, oyun çok iyi gidiyordu. Sonra yine defansımızdan çıkarken bir top daha kaptırıp bir gol daha yedik. Galatasaray sahasında, oyuncular istemese bile taraftarla bir baskı kuruyor, bunu atlatmamız gerekiyordu. İlk gol pozisyonuna giren biziz, maalesef atamadık. İkinci yarıda Yusuf karşı karşıya pozisyonda atamadı ve sonrasında golü yedik. Kazanmak için elimizdeki kadronun hepsini kullandık. Çok geç bir gol bulduk. Galatasaray’a karşı böyle hatalar yaparsan mağlubiyet kaçınılmaz olur. İkinci yarıda üstünlüğü de kurduk ama maçı kurtaramadık” dedi.

“GOMİS ÇOK AKILLI BİR FORVET”

Çalımbay, Hubocan’ın Gomis’e yaptığı hareketin yanlış olduğunu ve bu nedenle oyundan çıkarıldığını belirterek, “Hubocan’ın çıkma nedeni kötü oynaması değil. İlk yarının sonunda Gomis’e öyle bir faul yapma hakkı yok. Öyle bir kart göremez. İkinci sarı kartı görerek oyundan atılabilirdi. Yusuf ve Sosa’yı ofansif olarak güçlü olalım diye oynattım. Gomis çok akıllı bir forvet, faul almasını çok iyi biliyor. 10 kişi kalmak bizim için telafi edilmez sonuçlara yol açabilirdi. Son iki maçımızda Okay mükemmel bir şekilde stoper oynadı. Hata yaptığına bakmayın, benim değişikliğim bir hata değil, bilerek yapılan bir şey” şeklinde konuştu.

“ELİMİZDEKİ KADROYU EN İYİ ŞEKİLDE KULLANMAYA ÇALIŞTIK”

Rıza Çalımbay, takımda kaliteli futbolcuların olmasına rağmen, ligde başarısız sonuçların alınması ile ilgi olarak, “Ben bu takımın başına sonradan geldim. Bir şeyler olmuyordu ki ben oraya geldim. Benden sonra 1 oyuncu geldi. Orada bir şeyler var, biz de bunu düzeltmeye çalışıyoruz. Beklentinin uzağında kalan arkadaşlar oldu. Milli takımlara çok oyuncumuz gitti. Belki bundan kaynaklanıyor olabilir. Bu işler göründüğü gibi değil. Elimizdeki kadroyu en iyi şekilde kullanmaya çalıştık” ifadelerini kullandı.

“OLCAY’A KATILMIYORUM”

Çalımbay, Galatasaray maçı sonrasında Olcay Şahan’ın, ‘Kadromuzda çok genç oyuncumuz var ve bugün bunun bedelini ödedik’ sözleriyle ilgilide şunları söyledi:

“Olcay’ın açıklamalarına katılmıyorum. Genç oyuncu diye bir şey yok. Herkes oyuncudur, ben 17 yaşında Beşiktaş’ta oynadım. Abdülkadir ve Yusuf’un oynaması kadar güzel bir şey yok. Bu maçları da yaşayacaklar. Genç oyuncuların oynaması çok iyi bir şey. İlla böyle maçları tecrübeli oyuncular mı oynayacak? Yusuf iki milli maç oynadı, düşüş olabilir. Bu görüşe katılmıyorum.”

“BİZE YAKIŞAN SAHADA KONUŞMAK”

Olcay Şahan’ın, ‘Galatasaray taraftarlarını tebrik ediyorum, Şikeci Trabzon diye bağırıyorlar demek ki Fenerbahçe’yi destekliyorlar’ sözleri içinde Çalımbay, “Yanlış. Futbolcunun böyle şeylere girmemesi gerekiyor. Bizim işimiz futbol oynamak. Taraftar bağırır, eleştirir, tezahürat yapar, bunlar futbolun bir parçası. Saygı duymak gerekiyor, herkesin kendine göre bir fikri var. Bize yakışan sahada konuşmak” diye konuştu.