Fransa’da herkes Burak Yılmaz’ı konuşuyor!

Lille takımının golcüsü Burak Yılmaz, Paris Saint Germain maçında fileleri havalandıramadı ancak maçın son saniyelerinde yaptığı hareketle karşılaşmaya damga vurdu.

Ligue 1’de kaydettiği 6 golle takımının en skorer ismi olan Burak Yılmaz, zirve mücadelesi niteliği taşıyan karşılaşmada centilmence davranışıyla bu kez fair-play golü attı.

Karşılaşmanın 90+4. dakikasında Lille’in gol bulmak için yüklendiği sırada top, PSG köşe gönderine yakın bir yerde Burak Yılmaz’a çarparak taca çıktı ancak hakem taç atışını Lille lehine verdi.

Fransa'da herkes Burak Yılmaz'ı konuşuyor! PSG maçı sonrası yanına gittiler!

Ancak Burak topun kendisinden çıktığını hakeme anlattı. Bunun üzerine maçın hakemi François Letexier, yıldız futbolcuya centilmence hareketinden dolayı teşekkür ederek kararını değiştirdi, atışı PSG’ye verdi.

Takımının ileri bölgede son anlarda bir şans bulması fırsatından feragat ederek, kritik bir anda dürüstçe davranan 35 yaşındaki milli futbolcunun davranışı alkış topladı.

Fransa'da herkes Burak Yılmaz'ı konuşuyor! PSG maçı sonrası yanına gittiler!

Bu pozisyondan kısa bir süre sonra çalan mücadelenin son düdüğünün ardından Paris Saint Germainli bazı oyuncular, saha içinde yanına giderek Burak’ı sergilediği davranıştan dolayı tebrik etti.

Sosyal medyada bazı Fransız futbolseverler de bu hareketle ilgili paylaşımlar gerçekleştirdiler. Burak Yılmaz’ın yaptığı hareketi Lille taraftarları da alkışlarken, centilmenlik örneği olarak gösterdiler.

Fransız basınında da yer verildi

Fransız basınında da futbolcunun hareketi yankılandı. So Foot internet sitesinde “Burak Yılmaz tacın el değiştirmesini sağlayarak fair play örneği gösterdi” ifadeleri kullanıldı.

Fransa'da herkes Burak Yılmaz'ı konuşuyor! PSG maçı sonrası yanına gittiler!

L’Equipe gazetesi pazar günü kapağında Burak Yılmaz fotoğrafıyla yayınlanmıştı. Bundan bir gün sonra gazetenin bugünkü sayısı da milli futbolcunun resmiyle çıktı. Maçın en kritik anı olan, Burak’ın gole gittiği anda Kimpembe’nin yatarak yaptığı savunma ilk sayfadan verilirken, Burak Yılmaz iki gün üst üste ünlü gazetenin kapağında yer bulmuş oldu.

Fransa'da herkes Burak Yılmaz'ı konuşuyor! PSG maçı sonrası yanına gittiler!

Maç öncesi açıklamaları da ses getirdi

Golsüz tamamlanmasının ardından Lille’in Fransa liginde liderliğini sürdürdüğü karşılaşmanın hemen öncesinde Burak Yılmaz’ın yaptığı açıklamalar da çok konuşuldu. Yıldız santrfor, geçtiğimiz günlerde Lille kulübünün satılması ve sahiplerinin el değiştirmesi hakkında konuştu.

Fransız kulübü, Merlyn Partners şirketi bünyesindeki Callisto Sporting’e geçmiş, bu gelişmenin ardından Olivier Letang başkanlığa getirilmişti. Canal+ mikrofonlarına konuşan Burak şunları söyledi:

“Ben Lille’e imza attığımda Gerard Lopez benim başkanımdı. Şimdi kendisi yerini yeni başkana bırakıyor. Ama ben takım için ve taraftarlar için oynuyorum. İki yıllık sözleşmem var, herhangi bir endişem yok. Maçlarıma odaklanmış durumdayım”.

‘Yusuf Yazıcı hayal kırıklığı yarattı’

Karşılaşmaya ilk 11’de başlayan ve ikinci yarı oyundan alınan bir diğer Türk futbolcu Yusuf Yazıcı ise bu maçta son haftaların aksine etkileyici bir performans sergileyemedi. Vasat görüntüdeki oyuncu için La Voix du Nord sitesinde şu satırlara yer verildi:

“Genel olarak sergilediği performansla karşılaştırıldığında Yusuf Yazıcı bu kez hayal kırıklığı yarattı. Kendisinin yerine Jonathan David’i oyuna almak tercih sebebi oldu”.

Yusuf bu kez manşet olamadı

Ülkenin önde gelen günlük spor gazetesi L’Equipe, Lille-Paris Saint Germain maçının olduğu gün Yusuf Yazıcı’nın özel röportajını yayınlamıştı. Yusuf burada “Milano’da attığım gollerden sonra gol sevincimi kapağa koyduğunuz için çok teşekkür ederim. Ama endişelenmeyin. Sık sık ilk sayfanızda olacağım” dese de PSG maçında yeniden manşet olacak performansı sahaya koyamadı.