Fikret Orman’dan ihraç açıklaması!

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, TFF'den ihraç edilmesi istenen 6 isimle ilgili genel kurul üyesinin açıklamasına yanıt vermek için kürsüye çıktı.

Beşiktaş Kulübünün 2017 yılı olağan idari ve mali genel kurul toplantısı başladı.

BJK Akatlar Spor Kompleksi’nde gerçekleştirilen kongrenin açılış konuşmasını siyah-beyazlı kulübün genel sekreteri Ahmet Ürkmezgil yaptı.

Toplantıda kongre divan başkanlığına Şener Yurdakul seçildi.

Fikret Orman başkanlığındaki kulüp yönetiminin geçen yıla ait idari ve mali faaliyetleri için ayrı ayrı ibra oylaması yapılacak genel kurulda, 2018 mali yılı konsolide bütçesi karara bağlanacak.
Kongre gündeminde ayrıca, basketbol şubesine bağlı erkek ve kadın A takımları ile altyapı birimlerine ait faaliyetlerin Beşiktaş Basketbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ’den devralınması ve basketbol şubesi faaliyetlerinin tamamının kulüp derneği tarafından yürütülmesi hususunun görüşülmesi ve oya sunulması da bulunuyor.

İhraç tartışması!

Üyelerden bazıları tüzüğe göre 10’da 1 imza toplayıp divana gündem maddesi olarak TFF’deki üyelerin kulüpten ihracı için talebinde bulundu. Ancak divan, biz bunu ekleyemeyiz deyince ortalık karıştı. Daha sonrasında ise yoğun baskılar ve tüzüğe göre sevkleri istendi.

Beşiktaş Divan Başkanlığı, TFF’den ihraç edilmesi istenen 6 isimle ilgili dilekçeyi yönetim kuruluna ileteceğini açıkladı.

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, genel kurul üyesinin açıklamasına yanıt vermek için kürsüye çıktı.

Fikret Orman, “Ben herkesin genel kurulda konuşmasını istiyorum. Biz genel kurula hiçbir öneride bulunmadık. Burayı yöneten genel kurul. Haftaya Ramazan başlıyor. Ben de oruç tutuyorum. İnsanlar aç olduğu zaman gerginlik daha çok artabilir. Anneler Günü bugün evet ama mecburen bugün yapmamız gerekiyordu. Kapalı kapılar ardında dedikodular yapılmasını istemiyorum. Kim ne söylemek istiyorsa çıksın burada konuşsun” dedi.

Daha sonra kürsüye tekrar gelen Fikret Orman’ın açıklamaları şöyle;

Sermaye artırımını yapmak için krediyi nasıl aldığımızı biz biliriz. Beşiktaş TV’de daha önce divanlar yayınlanıyor muydu? O zaman niye çıkıp konuşmadınız? Bakın sayın kaç tane kamera var burada. Herkes çekiyor. Burada gizli saklımız mı var?  Kapalı kapılar arkasında konuşacaklarına BJK TV’ye çıkıp konuşsunlar. Beşiktaş’ı sattırmayız diyorlar! Allah Allah? Kim satıyor, nerede görünmüş? Beşiktaş, Beşiktaşlılarındır… Seyit Ateş ben sana kötülük yapmadım. Hayatımda sana kötülük yaptıysam yönetici yaptığım içindir… UEFA’da 19’un üzerinde dava vardı, şimdi duyuyor musunuz böyle bir şey? Otobüslerle kulübe hacize geldiler. ‘Ödemeyeceğim kardeşim’ dedim. Şimdi davayı kazandık, o paraları alacağız.  En çok üzerinde durduğumuz konu Beşiktaş’ın marka değeridir.  Stadı olmadığı gibi takımı olmayan kulübe stat yaptık, suçlu mu olduk ya? Sermaye artırımını yapmak için krediyi nasıl aldığımızı biz biliriz.İki kredi anlaşması yaptık. O anlaşmayla hem Ümraniye’yi hem Vodafone Park’ı yaptırdık.  İddiası olan varsa, dosyalar hazır, parasını da kulübe ödetmem, öderim, araştırın ne yapmışız. Antalya Stadı 7 bin ton demirle yapılmış. Biz stadı 24 bin ton demirle yaptık. VIP’deki zeminlere 65 Euro verdik. Eğer denetlemek istiyorsan gel denetle. Beşiktaş’ta her şey şeffaftır. Ben kulüpte kime ne ödeme yapılır bilmem. Herkesin görevi farklı. Gomez’den 3,5 milyon Euro gelecek deniyor. Böyle anlaşma mı var? Fiorentina ile Wolfsburg kulübü… Volksvagen aynı zamanda Fiorentina’nın sponsoru. Satış işlemini sponsorluk üzerinden yapılırsa biz onu nasıl bulacağız? Aralarındaki sözleşme bize o rakamı diyor. 7 milyon Euro geldi, biz mi götürdük? Bir tane mantıklı açıklama yapın. Biz bu kadar onursuz, şerefsiz insanlar mıyız? Bu şeylerin içine girer miyiz?

Yıldırım Demirören döneminden kalma bir hastalık var, salladığın zaman yönetici olursun. Ancak biz de öyle şey olmaz, herkes işine baksın.Menajer ücretleri dünyanın sorunu, bu sistemi yıkamazsınız. Bununla ilgili belgesi, duyumu olan varsa gelsin, konuşalım. Bizim hocamız dünyanın en iyisidir. Namuslu adamdır, bir kötü huyu var, bir konuya takıldı mı…. O takılmasın diye Olağanüstü Divan Kurulu kararı aldık. Karar verip, önümüze bakmak istedik. Devre arası transferleri en başarısız olduğumuz konu. Geçen sene devre arası Ryan Babel iyi bir transferdi ama şanssızlık olabilir. Art niyetli yaptığımız bir şey yok. Yıldırım Demirören’in ihraç edilmesi isteniyor. Yıldırım Demirören gökten gelmedi, ihtilalle gelmedi, genel kurulla geldi. İçinizde inkar etseniz bile ona oy verenleriniz var. Yıldırım Demirören ile Beşiktaş konusunda hiç anlaşamadık, çok farklarımız var. Yıldırım Demirören üç kez başkan seçildi, bıraktı gitti. Tarih her şeyi yazar, kişiler hata yapabilir, yaptığınız bir hareket bütün camiayı bağlar. O dönem ki yönetim, bizim camiamızın adamları. Tarih onları zaten değerlendirecektir. Kamu vicdanı diye bir şey var. Seçilmiş başkanımızı, yönetimimizi ihraç eden kulüp olmamızı istemiyorum. Bu oylanacak bir şey değil. Bize ulaşılan dilekçe var, yönetim kurulunda tartışacağız. Siyasi bir sorumluluksa da onu üstümüze alırız. Beşiktaş’ın borcunu ödemek için gelmedik çünkü o borcu biz yapmadık. Biz de şampiyon olmak ve sevinmek istiyoruz. Bu sene futbol takımını yüzde 50 daha daraltalım dersek, vizyonsuz denecek, oyuncu almadı denecek. Gelen paralar nereye gidiyor? Eve götürüyoruz!

Bundan sonra ne olacak?

Divan başkanlığı önergeyi yönetim kuruluna verecek. Talebin geçerli sayılması halinde disiplin sevki gerçekleşecek. Oylama ve karar ise bir sonraki genel kurulda yapılacak.

Fikret Orman sözlerine şöyle devam etti:

“Vodafone Park’da oynamaya başladığımızdan beri kazanma yüzdemiz arttı. En büyük sorunumuz maçlarımıza gelmek isteyen taraftarlarımıza yeterinde yer bulamamamız.”

“Lig maçlarında 32 bin, Şampiyonlar Ligi’nde 38 bin ortalamayla oynuyoruz.”

“Şampiyonlar Ligi gruplarından yenilgisiz lider olarak çıkan tek Türk takımı olduk.”

“Önümüzdeki sezon UEFA Süper Kupa finali Vodafone Park’ta yapılacak. İnşallah finali biz oynarız”

“Vodafone Park çeşitli kuruluşlar tarafından ödüller alıyor. Bu yaz Shakira konser verecek.”

“Manchester United gibi takımlar 1992 yıllarında Çin’e açıldı. Biz de buna başlayacağız, adım adım ilerleyeceğiz.”

“2012’de gelirimiz: 153 milyon. Şimdi 678 milyon. Rakiplerimiz 2012’de 305 milyon. Şimdi onlar 435 milyon. Biz 678 milyon.”

“Bugün geldiğimiz noktada Türkiye’nin en büyük kulübünün Beşiktaş olduğunu görüyoruz.”

“Beşiktaş, gücü yetenlerin değil, Hakkı Yeten’lerin kulübü olmuştur.”