Fenerbahçe’den inişli çıkışlı grafik

Sezona bomba gibi bir başlangıç yapsa da son 3 haftada aldığı puan kayıplarıyla taraftarlarına büyük hüsran yaşatan Fenerbahçe’de iyi oyuncuların performansları övülürken, verim alınamayan oyuncular ise soru işaretleri yaratıyor.

Takımın en önemli oyuncuları:

Diego Perotti: Sezon başında takıma katıldı. Sık sık sakatlık problemi yaşasa da, oynadığı maçlarda takımın en iyisi oldu. Maç başına 2.8 şut çekip, %82.6’lık pas başarı yüzdesiyle oynayan 32 yaşındaki Arjantinli yıldız kalitesini ispat etti. Perottı’nın 2022 yılına kadar sözleşmesi bulunuyor. Beşiktaş maçında sakatlanan Perotti’nin en az 1 ay sahalardan uzak kalması bekleniyor.

Jose Sosa: Ezeli rakip Trabzonspor’dan bedelsiz bir şekilde takıma katılan Jose Sosa, sık sık oyunu yavaşlattığı iddia edilse de Fenerbahçe orta sahasının kilit ismi oldu. Maç başına %83.1 pas başarı yüzdesiyle oynayan Sosa, 1.1 kez top keserken her maç 2 de top çaldı. 35 yaşındaki Sosa’nın 2022’ye kadar kontratı bulunuyor.

Caner Erkin: Savunmada aksadığı iddia edilse de Süper Lig’in son yıllardaki rakipsiz sol beki olan Caner Erkin, asistlerine kaldığı yerden eski takımında devam ediyor. Sezon başında 2022 yılına kadar Fenerbahçe ile sözleşme imzalayan 32 yaşındaki Caner, maç başı %72.3 pas başarı yüzdesiyle oynuyor. 1.4 top keserken 1.1 de top çalan Caner Erkin maç başı 1 de top uzaklaştırdı.

Ozan Tufan: Fenerbahçe’nin vitesi olan Ozan Tufan, sezon başından itibaren takımının en iyisi konumunda bulunuyor. Avrupa kulüplerinin radarında olan Ozan Tufan, maç başı 1.9 şut çekerken %83.6 pas başarı yüzdesiyle dikkat çekmiştir. Maç başına 1.2 top çalan, 1.2 top kesen ve 1.4 top uzaklaştıran Ozan Tufan takımının sahadaki garantisi konumunda bulunuyor. Ozan’ın 2023 yılına kadar sözleşmesi var.

Gökhan Gönül: Türkiye’nin kronikleşen sağ bek probleminin son dönemdeki panzehiri olan Gökhan Gönül, sezon başında eski yuvası Fenerbahçe’yle 1 yıllık sözleşme imzaladı. 35 yaşındaki sağ bek oyuncusu savunmada bazen ağır kalsa da hücum anlamında kattıklarıyla sarı – lacivertliler için önemli bir koz konumunda bulunuyor. Maç başı 2 hava topu mücadelesi kazanan gökhan, %79.9 pas başarı yüzdesi ile oynuyor.

Luiz Gustavo: Sadece Fenerbahçe’nin değil, aynı zamanda Süper Lig’in de en iyi orta sahalarından biri olan Luız Gustavo takımını sırtlıyor. Fenerbahçe’yle 3 yıllık sözleşmesi olan 33 yaşındaki brezilyalı Luız Gustavo, %91.2 pas başarı yüzdesiyle oynarken 1.7 şut çekmiştir. Süper ligin en iyi pasörü konumunda bulunan Gustavo, savunma ve orta saha arasındaki köprü görevini üstleniyor.

Pelkas: Sezon başında transferin son anında takıma katılan yunan yıldız Pelkas, adeta piyangodan çıkan yıldız oldu! iyi performansıyla dikkat çeken ve maç başına 2 şut çeken Pelkas, %75.4 pas başarı yüzdesine sahip.

Kadroda performansı yetersiz kalan isimler:

Ferdi Kadıoğlu: Taraftarların büyük beklenti içinde olduğu Ferdi Kadıoğlu, geçtiğimiz sezonki performansını mumla aratıyor. Erol Bulut’un göreve gelmesiyle hamle oyuncusu konumunda düşen ve süre almakta zorlanan Ferdi Kadıoğlu, hiçbir istatistikte ön plana çıkamadı. 21 yaşındaki oyuncunun 2021 yılına kadar kontratı bulunuyor.

Mame Thiam: Sezon başında 3 yıllık imza atarak Fenerbahçe’ye gelen 28 yaşındaki Senegalli kanat forvet oyuncusu Thıam, Kasımpaşa’daki günlerinden oldukça uzak bir performansa imza atarak Fenerbahçe’de hamle oyuncusu olmakta bile zorlanıyor.

Mert Hakan Yandaş: Geçtiğimiz sezon Galatasaray ve Fenerbahçe’nin kıyasıya yarıştığı, transfer döneminde adı en çok konuşulan ismi olan Mert Hakan Yandaş’ın performansı

soru işaretlerini gündeme getirdi. Takıma katkı sağlamakta zorlanan Mert Hakan Yandaş, şimdilik sarı lacivertli kulüpte yedekten gelerek skora etki etmeye çalışıyor. 26 yaşındaki futbolcunun Fenerbahçe ile 4 yıllık sözleşmesi bulunuyor.

Sinan Gümüş: Geçtiğimiz sezon Antalyaspor’da fırtınalar estiren eski Galatasaraylı Sinan Gümüş, bu sezon Fenerbahçe’de kayıplara karıştı. Forma şansı bulmakta zorlanan ve süre alamayan sinan gümüş, şimdilik Erol Bulut’un gözüne girebilmiş değil.

Lemos: Fenerbahçe’nin artık kanayan yarası olan stoper transferinde renklerine kattığı son isim olan Lemos da performansıyla beklentilerin altında kaldı. Savunmadaki hataları, müdahalelerde geç kalması ve yumuşak futboluyla sık sık eleştirilen Lemos’un performansı teknik heyeti düşündürüyor.