Ersun Yanal’dan olaylı Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi açıklaması

Eski Fenerbahçe teknik direktörü Ersun Yanal dün akşam oynanan ve büyük olaylara sahne olan Fenerbahçe, Beşiktaş derbisini yorumladı.

Teknik direktör Ersun Yanal, Fenerbahçe ile Beşiktaş arasındaki Ziraat Türkiye Kupası yarı final rövanş maçında çıkan olaylara ilişkin, “Fanatiğiz ve fanatikliğe karşı tutkularımız var. Bunun önlenmesi ve engellenmesi gerekiyor.” dedi.

Şehitkamil Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Şehitkamil’de Futbol” konulu söyleşide açıklamalarda bulunan Yanal, Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinde yaşanan olayların benzerinin daha önceki yıllarda da gerçekleştiğini belirtti.

”FANATİĞİZ VE TUTKULARIMIZ VAR”

AA’da yer alan habere göre, Yaşanan olayları kurum ya da oyunculara mal etmemek gerektiğini aktaran Ersun Yanal, “Şu bir gerçek ki ülkemizde bu tür şiddet olayları zaman zaman oluyor. Olduğunda da ciddi hasarlar meydana geliyor. Bizler toplum olarak maalesef skor severiz. Fanatiğiz ve fanatikliğe karşı tutkularımız var. Bunun önlenmesi ve engellenmesi gerekiyor. Şu anda kişileri suçlamak, bundan pay çıkarmak, bu durumu körüklemek yine futbola zarar verecektir. Umarım doğru kararlarla futbolun yararına gidecek bir süreç başlayacaktır.” ifadelerini kullandı.
Genç sporcularla bir arada bulunmaktan dolayı mutluluk duyduğunu vurgulayan Yanal, “Türkiye’de 0-19 yaş aralığında 25 milyon kişi var. Bu 25 milyon kişi, Avrupa’nın 33 ülkesinden daha fazla nüfus demek. Avrupa’nın en genç nüfusuna sahibiz ancak bunu değerlendiremiyoruz.” diye konuştu.

”İYİ DURUMDA DEĞİLİZ”

Türkiye’nin spora yönelik güçlü bir ekonomisinin bulunduğunu ancak bunu yabancı futbolculara harcadığını aktaran Yanal, şunları kaydetti:

“Buna rağmen UEFA kriterlerine baktığımızda iyi durumda değiliz. Futbola en fazla para harcayan 6’ncı ülkeyiz. Ancak UEFA kulüpler sıralamasında ilk 30’da sadece bir takımımız var. O da Beşiktaş, 23. sırada. Avrupa’ya baktığımızda ilk 30’da İspanya’dan 5, Almanya’dan 4, İngiltere’den 5, Fransa’dan ise 3 takım var. Ülkenin kalkınması adına çocuklarımızı spor, sanat ve kültürle sevdirmeliyiz. Güçlü ve pahalı bir lige sahibiz. Spora tutkulu bir şekilde bağlanan toplumumuz var. Sporu, eğitimle birlikte sevdirmeliyiz.”

Şehitkamil Belediyesi’ni ortaya koyduğu sosyal belediyecilikten dolayı kutlayan deneyimli teknik adam, programın ardından katılımcılarla hatıra fotoğrafı çektirdi.