Efsane veda etti!

Dünya Supersport Şampiyonası’nda 5 kez şampiyonluğa ulaşan milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, aktif sporculuk kariyerini sonlandırdı.

Sofuoğlu için Dünya Supersport Şampiyonası’nın 5. ayağı İtalya  yarışında jübile organizasyonu düzenlendi. Imola Pisti’ndeki şampiyonanın bugünkü  sıralama turlarına katılan Sofuoğlu, ardından basın toplantısı düzenleyerek aktif  sporculuk kariyerini noktaladı.
Kenan Sofuoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, takımı Kawasaki  Pucetti’nin kendisi için çok güzel bir organizasyon gerçekleştirdiğini söyledi.
Seyirciler ve bu sporu seven İtalyanların önünde düzenlenen jübile  organizasyonunun bugüne kadar hiçbir sporcuya nasip olmadığını vurgulayan  Sofuoğlu, şöyle konuştu:
“Aynı zamanda gösteri için çıkacağım yarışa ilk çizgiden başlama hakkı  kazandım. Yarınki yarış için başarılı olunca bugün herkes ne yapacağımı sordu.  Ben buraya yarışmak için değil, yarışlara elveda etmeye geldim. Rabbim çok güzel  başarılar, kariyer nasip etti. Bugün veda günümüzdü, resmi olarak da artık burada  noktaladık. Yarın son olarak tamamlamak istiyoruz. Burada bana destek olan  herkese çok teşekkür ediyorum. Benim için çok güzel bir gündü.”
Uçar: “Gerçek bir efsane”
Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar ise  “Motosiklet Federasyonu olarak hem gurur duyduğumuz hem de hüzünlü dolduğumuz  günü yaşıyoruz.” dedi.
Kenan Sofuoğlu’nun, hem motor sporlarına hem de Türk sporuna çok büyük  hizmetler verdiğini anlatan Uçar, şunları kaydetti:
“Gerçek bir efsane. Yokluktan gelip zirveye oturması ve zirvede kalıcı  olması, zirvede bırakıyor olması onun için en güzel mutluluk. Aynı zamanda  arkasında sporcular yetiştirmiş bir isim. Elbette her şeyin bir sonu var. Önemli  olan sonların hep böyle güzel ve onurlu olmasıdır. Kenan bu güzel duyguları,  anları yaşadı ve yaşattı. Herkesin duası Kenan’ın üzerineydi. 10 binlerce insan  Kenan’ı ayakta alkışladı. Bu Kenan ve Türk gençliği için büyük bir onur.”
“Güle güle efsane”
Avrupa’nın çeşitli yerlerinden gelen gurbetçiler, tören sırasında  Kenan için, “Bu ülke seninle gurur duyuyor” sloganları atarak, Türk bayrağı açtı.
Ayrıca hayranları, Sofuoğlu’nun fotoğrafının da yer aldığı ve “Kenan  Sofuoğlu, Güle Güle Efsane 1998-2018” yazılı tişörtler giydi.
Törende geçmiş yıllarda rakipleri arasında yer alan ve takım  arkadaşlarının da bulunduğu motosikletin önemli isimleri, Kenan ile ilgili  anılarını paylaştı. Ayrıca Sofuoğlu’nun başarıların ve yarış anlarının  anlatıldığı video gösterildi.
Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, yarın Supersport Şampiyonası’nın 5.  ayağına 3. sıradan başlayacak. Sofuoğlu, yarışın ardından organizasyondan  ayrılacak.