Dursun Özbek: ”Riva projesi, Galatasaray’da yaptığım en iyi projedir”

Galatasaray'ın eski başkanı Dursun Özbek, Galatasaray Genel Kurulu'nda kürsüye çıkıp açıklamalarda bulundu ve Galatasaraylı kongre üyelerine seslendi

Galatasaray’ın eski başkanı Dursun Özbek, Olağan Mali Genel Kurul’da görev dönemi ve geleceğe dair önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Dursun Özbek’in Genel Kurul’da yaptığı açıklamalar:

”Galatasaray’ın 36. başkanı olarak sizlere hizmet ettim. Bunun gururunu yaşıyorum. 2015 Mayıs ayında seçildikten sonra yönetim kurulu arkadaşlarımızla oturup çalışmaya başladık. 2015’te 43 futbolculu, 78 milyon Euro maaşı olan bir kadro devraldık. Uzun süre hizmet ettiği için bu kadronun bir yorgunluğu vardı. Bu kadronun yenilenmesi için 2 yıl çalıştık. Mali yönden kulübe rahatsızlık veren bir kadroydu. 2,5 yılda 66 milyon Euro’luk oyuncu satışı yaptık. 72 milyon Euro’luk futbolcu transferi yaptık. Yani 6 milyon Euro farkla bu takımı kurduk. Hepimizin keyifle izlediği, şampiyonluğa koşan ve şu anda lider durumda bulunan kadroyu kurduk. Mayıs’ta inşallah şampiyonuz. Şu anda lider durumdayız. Yarın ki Trabzonspor maçında da galibiyeti alan taraf biz olacağız. Riva ve Florya için bana bu genel kurul destek verdi. Bu projelerle Galatasaray’a en iyi hizmeti yaptığımı düşünüyorum. Hala bunun gururunu taşıyorum. Sizlere çok teşekkür ediyorum.

Bilgi kirliliği belki çağımızın en önemli sorunlarından bir tanesi. Ben hep söyledim, bugün de söylüyorum; bizim Riva’dan beklediğimiz para bir çok kişinin telaffuz ettiği gibi 300-500 milyon lira değil, en asgari değer 762 milyon lira, bu değer 1 milyarın üzerine çıkacak. Riva ve Florya projelerinde detaya girmemizin sebebi şu. Biz ilk tarihten itibaren 508 milyon TL’lik bir temlik aldık. Biz o zaman bu paranın nakit olarak Galatasaray’ın kasasına girmesini istedik. SPK’nın duyurusuyla sermayemizin 540 milyon dolara çıkmasından sonra Galatasaray’a nefes aldıran, çok katkı veren bir mebladır. Biz kaynaklarımızı kullanmasaydık, bunları gündeme getirmeseydik, bu sermaye artışı olabilir miydi? Proje bittiği zaman realize değer, öngörülenin 2-3 katıdır. Riva’dan elde edilecek hasılat bizim. Kimse bu gerçekleri saptırarak farklı anlamlara yormasın. Neticede bizim malımız.

Florya önümüzdeki ayın 5’inde ihaleye çıkacak. Çok iyi bir fiyat bekliyorum. Riva ve Florya projelerinde detaya girmemin sebebi; ilk parti 508 milyon TL temlik alındı. Bu para 2,5 sene içinde kasaya girmesi beklenirken o anki mali yapıdan sebep 342 milyon TL nakde çevrildi. Bu faaliyetleri yaparken yeni tesis için çalışma hazırladık. Florya eskimişti. Bugünün futbol endüstrisine uymayan, sadece 2 nizami sahası olan bir tesisti. Süresi bitmiş bir hazine arazisiydi zaten. Bunlara bağlı olarak 130 dönümlük, stada yakın bir arsayı aldık. Ankara’da uzun mesailer vererek stadımızın üst intifa hakkı tapusunu aldık. Hemen stadın yanında, 15 bin kişilik kapalı spor salonu ruhsatı aldık. Projeleri hazır. Bir an evvel temelinin atılması lazım. Sponsorluk çerçevesinde planlamıştık. Türk Telekom Stadyumu ASY kompleksinde maç oynuyoruz 7 senedir. 6 sene boyunca hiç bir kimliğimiz olmadan faaliyet göstermişiz. Birisi gelse “Sizin burada ne işiniz var?” dese, belki de kapıdayız. Yönetimimiz döneminde bu sorunu çözdük. Mecidiyeköy’deki araziyi otel olarak değerlendirdik. İmalatında gecikme hazır ama parası kasada hazır. 8 M$ para var. Hangi yönetim nasıl isterse o parayla bu projeyi geliştirebilir.

Avrupa’ya gitmezsek 100, gidersek 150 milyon Euro yıllık gelirimiz var. Yıllık giderimiz 130 milyon Euro civarında. Demek ki şampiyon olursak problem yok. Şampiyon olmadığınız her sene 30 milyon Euro zarar. Şampiyon olduğumuz ile olmadığımız sezon arasında 30 milyon Euro’luk fark var. 1 milyar 61 milyon liralık borcumuz içerisinde 341 milyon Riva borçlanması var. Borcumuzda TL bazında %24 artış var. Galatasaray’ın 36. başkanı olarak sizlere hizmet ettim. Bunun gururunu yaşıyorum. 2015 Mayıs ayında seçildikten sonra yönetim kurulu arkadaşlarımızla oturup çalışmaya başladık. Bizim UEFA’yla yaptığımız bir anlaşmamız yok. İnşallah bu 4 yıllık anlaşma yapılır. Ancak bu anlaşmaya uymak zorundasınız, uymazsanız çok kötü.

Canımı sıkan şahsıma ait bazı söylentiler var. Yönettiğim bir şirket Galatasaray’a 91 milyon TL kasa kolaylığı yaptı. Benim dönemimde mi yaptı, hayır Aysal döneminde yaptı. Biz Galatasaray’a olan kasa kolaylığını hizmetlerle yapıyoruz. Eşim de, kardeşim de burada, vasiyet ettim. Galatasaray’a yapabildiğinizi yapın. Galatasaray’dan kasamıza 5 kuruş para girmesin. Ne Galatasaray’ın ayağına sıkarım, ne de Galatasaray’a köstek olurum. Tabii ki temliklerden vazgeçeceğim. Galatasaray’a bugün itibariyle şahsi 150 milyon TL kefaletim var. Hiçbir şey istemiyorum. Ben Galatasaray’ın adamıyım. Temliklerin kaldırılması için her zaman Galatasaray yönetimiyle görüşmeye hazırım. Biz kimsenin boğazını sıkmıyoruz. Noter vasıtasıyla gönderilen ihtarlar bize yakışmaz. Galatasaray başkanlığı yapmış birisine böyle bir şeyin yapılması Galatasaray’a yakışmaz. Her zaman Galatasaray için çalışan, her zaman Galatasaray için her şeyini veren birisi olarak beni dinlediğiniz için teşekkür ediyorum. Yaşasın Galatasaray.”

Önceki İçerikLeBron James Michael Jordan’ın rekorunu kırdı
Sonraki İçerikMustafa Cengiz mali genel kurulda konustu